Tip na šumavský výlet: Grosser Osser (Ostrý)

Tip na šumavský výlet: Grosser Osser (Ostrý)

Jedním z nejkrásnějších šumavských vrcholů je dvojvrší Grosser Osser a Kleiner Osser (Velký a Malý Ostrý), nacházející se na česko-německé hranici.

A proč je tak krásný? Je kouzelný při pohledu na něj i z něj. Svým tvarem si při pohledu na něj vysloužil přezdívku Prsa Matky boží. A neméně krásné jsou výhledy z obou vrcholů.

Možností, jak se na téměř 1300 m vysokou horu dostat, je několik. Oblíbená je  z české strany trasa ze Špičáckého sedla kolem Černého jezera a největšího šumavského vodopádu Bílá Strž. O něco náročnější je výstup z Hamrů či ještě z o něco vzdálenější Hojsovy Stráže. Dalším způsobem, jak se na Ostrý dostat, je nádherná túra po hřebenu od Svarohu (kam se dostaneme výstupem od parkoviště u německého Scheibenu) přes Kokrháč – tento výlet je popsán zde http://www.josefrychtar.cz/2018/02/06/tip-na-sumavsky-vylet-hrebenovka-svaroh-ostry/.

Zajímavou trasu na vrchol nabízí také start z německé vesnice Lam. Doporučuji zaparkovat na parkovišti v horní části Lamu nad golfovým hřištěm a pak se vydat směrem ke kapli Maria Hilf a dále na vrchol, kde si můžete za odměnu po zdolání 650metrového převýšení dopřát posezení s občerstvením na terase chaty. Můžete si vybrat, zda budete sedět na české či německé straně. Část terasy totiž zasahuje na naše území…