Tip na šumavský výlet: Bučina, Stráž

Tip na šumavský výlet: Bučina, Stráž

Velce vyhledávaným místem na Šumavě je Bučina, my na ni zavítáme jinou cestou, než bývá běžné. A ještě se podíváme na sousední Stráž.

Na Bučinu nacházející se těsně před česko-německou hranicí míří v létě i v zimě velké množství turistů. Nejčastěji se vydávají z blízké Kvildy (obr. 1,2) a velice často je výlet spojen s návštěvou pramene nejdelší české řeky Vltavy. Cyklisté či běžkaři pak můžou dále pokračovat přes hranice do Finsterau nebo na Knížecí pláně.

Bučina je jednou z mnoha šumavských zaniklých obcí. na přelomu 19. a 20. století zde žilo téměř pět stovek obyvatel, ale poválečný vývoj znamenal pro Bučinu její zánik. V současné době se zde nachází obnovená kaplička a v místě bývalé Pešlovy chaty hotel Alpská vyhlídka, který je oblíbeným cílem i díky tomu, jaký je z terasy za příznivého počasí úchvatný výhled na alpské velikány. Stejně tak krásný je i od nouzového nocoviště v těsné blízkosti (obr 4,5,6)

Kdo se chce alespoň po většině trasy z Kvildy vyhnout turistům, může zhruba ve čtvrtině cesty na Bučinu sejít ze silnice vlevo a vydat se Tobiášovou cestou (obr. 3).

Nejbližší vrchol od Bučiny se jmenuje Stráž a je jedním ze sedmadvaceti šumavských kopců s nadmořskou výškou přes 1300 m n. m. Ač leží v blízkosti páteřní šumavské trasy, je stranou zájmu. Neprávem! Ani mapy.cz nezmiňují Stráž jako nějak významné místo, ani piktogramem nevyznačují, že bychom se odsud mohli dočkat zajímavého výhledu… Jak je patrno z obr. 7,8,9, opak je pravdou. Stačí z vlastního vrcholu popojít 10 metrů východním směrem a naskytnou se daleké rozhledy, kterým uprostřed dominuje Boubín (obr 7,8). Na opačnou stranu se můžeme jen pár metrů od vrcholu kochat západní Šumavou.