Daň z nabytí nemovitosti je zrušena

Daň z nabytí nemovitosti je zrušena

Nový majitel nebude platit 4 % z kupní ceny, které doposud odváděl státu. Zrušením daně tak kupující ušetří desítky a někdy i statisíce korun.

Dlouho očekávaný zákon, který ruší daň z nabytí nemovitosti, byl schválen. Zákon dodržuje retroaktivní přístup, v omezené míře zůstává i možnost odpočtu úroků z hypoték od základu daně.

Daň zanikne zpětně k  31. březnu 2020. To znamená, že lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března a následně kvůli pandemii odloženou do konce srpna, už daň platit nebudou. Pokud ji někdo už zaplatil, úřad mu peníze vrátí standardním způsobem pro výplatu vratitelného přeplatku. V praxi to znamená, že změna zákona se týká všech lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr v prosinci 2019 nebo později.

V původním návrhu zákona se počítalo s variantou, že kupující sice nebude platit daň z nabytí, ale zároveň přijde o možnost započítat si úroky z úvěru jako odpočitatelnou položku v daňovém přiznání. V přijaté podobě zákona je úprava, která částečně tuto možnost vrací. Ovšem jen v omezené míře. Pro nové hypotéky totiž bude platit i nižší limit pro odpočty.

Na úvěry poskytnuté do konce letošního roku se bude vztahovat dosavadní limit odpočtu úroků, a to 300 tisíc korun. Na úvěry poskytnuté od příštího roku se bude vztahovat už jen nový, poloviční limit v hodnotě 150 tisíc korun.